Biskviidi ABC

BISKVIIDI ABC

Valmis biskviidi kohevus oleneb suurel määral sellest, kui palju oled suutnud tainasse õhku sisse vahustada, ehk õhu kogusest taina sees. Tavaline küpsetustemperatuur, mis biskviidile sobib, on 175–185 kraadi juures. Ahi peaks olema eelkuumutatud ning töötama pöördõhurežiimil, sobib ka alumise ja ülemise režiimi koostöö. Biskviit aseta ahjus pigem allapoole, vähendamaks ohtu, et ülemine kiht kohe kooriku peale tõmbab ega lase biskviidil enam korralikult kerkida.

Nipp => Kuigi ahjud on erinevad ja osal vanemat tüüpi ahjudel pole ka pöördõhurežiimi, võin kinnitada, et igas ahjus saab küpsetada maitsvat biskviiti.

Leia vaid õige lähenemine, mis sobib just sinu ahjule. Kui ahjust tulnud biskviidil on peal suur pragunenud muhk, mis ei kao ega vaju alla ka jahtudes, võib asi olla selles, et ahi oli liiga kuum (koogi ülemine pind küpses liiga kiiresti) või asus kook ahjus liiga kõrgel. Kui biskviidil on peal aga lohk (või vajub kook kiiresti ja suurelt lohku), võib asi samuti olla selles, et kook küpses liiga kiiresti ega jõudnud läbi küpseda, või paotasid ahjuust liiga vara (reegel on, et ahjuust ei tohi avada enne, kui vähemalt pool küpsetusajast on möödas). Valminud biskviit võta ahjust kohe välja. Kui jätad selle veel mõneks minutiks ahju, ei juhtu küll suurt midagi, kuid pikema aja jooksul hakkab biskviit ahjus kuivama. Biskviit on valmis, kui see on küpsenud kuldpruuniks ja sõrmega katsumisel pealt õrnalt vetrub (tunned selle kindlasti ära, kui biskviit on pealt veel vedelavõitu). Biskviidi valmimisest annab märku ruumis levima hakkav mõnus lõhn, millega on samuti raske eksida, tuleb vaid ennast usaldada (tee proovi).

Vormist välja võttes kummuta biskviit tuhksuhkruga üle raputatud pinnale, et see kinni ei kleepuks, siis on seda lihtsam keerata ja mujale tõsta.

Biskviiti asu viiludeks lõikama alles siis, kui see on TÄIESTI jahtunud.

Biskviidi säilitamiseks järgmise päevani keera TÄIESTI jahtunud biskviit õhukindlalt paberi või muu käepärase sisse. Biskviiti on võimalik pikema aja vältel säilitada ka sügavkülmas – üles sulades on see pehme ja sama kohev kui alguses. Kasutamata jäänud biskviidi soovitan sügav- külma panna ka siis, kui seda on järel väikeses koguses (ääred ja tükid, mis tekivad biskviidist sobiva kuju väljalõikamisel). Biskviiditükke saad vajadusel kasutada modelleerimismassis. Modelleerimismassi valmistamiseks purusta sõrmede vahel või kahvli abil järelejäänud biskviiditükid ning sega võikreemi või kohupiimavahuga, kuni tundub, et massi konsistents on paras. Selle abil saad modelleerida kõrgendusi ja servi.

Kui soovid kakaomaitselist biskviiti, sega kakao juba ENNE kuivainetega kokku, sest kui lisad selle hiljem, muutub tainas vedelaks ja biskviit ei ole enam nii õhuline, nii et tordipõhi on rikutud.

tort-8323

Trackback 1

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ÜLES TAGASI